Furoshiki
"A furoshiki, vagyis „fürdőlepedő” vagy „fürdőkendő" az egyik legnagyszerűbb japán találmány. Ezt a négyzet alakú anyagot a Muromachi- és az Edo-korban arra használtak, hogy az emberek belecsomagolják ruháikat és cókmókjaikat a közfürdőbe menéskor. Mára már teljesen átalakult a szerepe: főként csomagolóanyagként találkozhatunk vele. Szokás vele csomagolni ajándékot, bentót (ebédes dobozt) és bármit, ami eszünkbe jut, akár egy kiskutyát is. Lehet használni táskának, bevásárlószatyornak és esernyőtartónak is. Furcsa alakú tárgyak becsomagolására is ideális, sőt, a gömbölyű dolgokat is könnyen fel tudjuk kapni a segítségével." Pápai-Vonderviszt Anna: Japán kendőcsomagolás- Furosiki
Napjainkban egyre több figyelmet szentelünk Földünk megóvásának. Hatalmas környezetvédelmi szervezetek küzdenek a szennyezés, a fák pusztítása ellen, azonban lehetetlen minden hétköznapi embernek ilyen nagyban gondolkodnia, ha tenni szeretne valamit. Apró lépésekkel, életmódbeli változtatásokkal mi is hozzájárulhatunk a mozgalomhoz. Sőt, mi történik akkor, ha kivehetjük a részünket a környezetbarát életből, és emellett ezt élvezetessé is tehetjük? Tökéletes kombináció!
A műanyag csomagolások lecserélése minden háztartásban egyre fontosabbá válik. Ezzel nem lehet gondunk, hiszen rendkívül jó alternatívákat kínál a piac. A legmegragadóbb mégis egy olyan csomagolásra alkalmas eszköz, amely sok – sok évvel ezelőtt jelent meg Japánban. Az úgynevezett furoshiki eredetileg a japán közfürdőkben volt használatos, így neve jelentése is ezt takarja, mint fürdő kendő. Az emberek ebbe a kendőbe csomagolták ruháikat, hogy elkerüljék a keveredést mások holmijával. Ez a rendkívül sokoldalú anyagdarab nem csak ezt a szerepet képes betölteni. A műanyag csomagolások megjelenésével népszerűsége Japánban is visszaesett, de kitűnő alkalmat teremt a visszatéréshez az a nemes cél, hogy kevesebb lebomlásra képtelen anyagot termeljünk. Tökéletesen beilleszthető a “zero – waste” életstílusba, hiszen kimosható, így száz százalékban újrahasznosítható. Japánban ebbe tekerik az úgynevezett bentókat (étel/uzsonna dobozban), és a kicsomagolást követően alátétként szolgál az étkezés során. A hagyományos használatban a szín és minta kiválasztásánál fontos volt az alkalom, ma azonban a nyugati kultúrában is egyre népszerűbb eszközből kedvünkre válogathatunk, és a felhasználás lehetőségei is bővülnek (bevásárlótáska, asztali terítő, sál, dekoráció...). Szerencsés választás ajándékozáshoz is. A kendő sokféle színben, méretben elérhető, és nincs olyan alkalmatosság, aminek csomagolására ne létezne valamilyen kendőkötési technika. A legszebb az egészben, hogy tudatosan az ajándék részét képezheti. Ajánlott olyan méretű kendőt választani, melyhez képest a csomagolni kívánt tárgy a furoshiki egyharmadát teszi ki. (Példák a méret választásához: 50 cm – kisebb könyvhöz, 70 cm – pólóhoz, 90 cm – egy üveg borhoz.)
Sokan úgy tartják, hogy a környezettudatos élet otthon kezdődik. Azzal, hogy megpróbáljuk élvezetessé tenni, társítani tudjuk a kellemeset a hasznossal. A furoshikivel nem csak magunknak okozhatunk örömet, de ajándékként másokat is egy zöldebb életre ösztönözhetünk.
Ha szeretnél kapcsolatba lépni a furoshiki magyarországi művelőivel, akkor a Magyar Furoshiki Klub tart interaktív bemutatókat. A következő Facebook oldalon tudod felvenni velük a kapcsolatot: Facebook/ Magyar Furoshiki Klub