Lakás dekoráció
Szereted a japán dekorációs elemeket? Jó helyen jársz. Az Omiyage World webáruház kínálata segítségével Te is otthonodba varázsolhatod egy picit Japánt.
A japán stílus különlegessége az egyszerűségben rejlik. A lakberendezés terén a legfontosabb a funkció, és a letisztultság, de mind ezek mellett az esztétika is. A bútorokra leginkább szögletes formák jellemzőek, és általában közel vannak a földhöz, mint például a térdeplő asztal, vagy a süllyesztett kád.
A földhöz közeli bútorok ismert képviselője a kotatsu, amely egy melegítőasztal nehezebb takaróval lefedve. A meleg az asztal aljába épített, legtöbbször elektronikus melegítőből származik. Az emberek a takaró alá bújva melegedhetnek a télen kissé hűvös japán otthonokban. A kotatsu képviseli a ház szívét.
Az úgynevezett oshiire talán az egyik legjobb példa a helytakarékosságra. Ez egy tolóajtós beépített szekrény, amely a tatami (padlógyékény) szobában található. Ebben tárolják a futont (feltekerhető matrac) és egyéb ágyneműket. Mivel napjainkban már Japánban is sokan ágyban alszanak, használata egészen változatossá vált.
A tér egybenyitására, és elválasztására szolgálnak a bambusz – rizspapír shoji tolóajtók, melyek fényáteresztők. Ez lehetővé teszi, hogy nyáron akár a kert is a ház részévé váljon, hiszen a természetnek is nagy szerepe van a japán minimalizmusban. A tolóajtók helyet spórolhatnak a kisebb lakásokban, ahol gondot jelentene egy hagyományos ajtó kinyitása.
A japán otthonok egyik legfontosabb része az előszoba (genkan). A ház többi helyiségéhez képest süllyesztve alakítják ki. Itt köszöntik a vendégeket, és itt bújnak bele az otthoni papucsokba is, mivel utcai cipővel nem szabad a házban járkálni.
A japán stílust a Zen buddhista tanok határozzák meg. Ennek lényege, hogy minél kevesebb fölösleges dekorációt helyezzünk el életterünkben, amelyek elvonhatják figyelmünket. Ezáltal letisztult tér és rend uralja a japán házak belsejét. Tehát a kevesebb igenis több. Nagyon fontos a természettel való harmóniára törekvés. A színek és anyagok a természet által inspiráltak. A fa valamilyen formában minden otthonban megtalálható. Dekorációként gyakran tradicionális japán növényeket helyeznek el, mint például a bonsai és a bambusz. A bútorok gyakran sötétebbek, így a falak, vagy a padló világos színe biztosítja a kontrasztot.
A minimalista élet nem csak esztétikai okokból kedvező. Sokan úgy tartják, hogy ez a fajta életvitel, miszerint nem árasztjuk el magunkat szükségtelen tárgyakkal olcsóbb, és környezetkímélő is. Mindemellett a letisztultság és a rend csökkenti a stresszt is a mindennapok során.