A japán sumi-e festészet
A sumi fekete tintát, míg az e festményt, képet jelent. Tehát általában azok a festmények, amelyek fekete tintával készültek (a legvilágosabb árnyalattól a legsötétebbig), sumi-e festménynek tekinthetők; de nem minden kép sumi-e, amit ezzel a technikával festettek.
A sumi-e festést két vezérszó határozza meg: az egyszerűség és a spontaneitás. Mindkettővel a cél a képet megtekintők érzékenységére hatással lenni. A festmény él, de úgy, hogy gyakorlatilag olyan hatást kelt, mint egy skicc.
A sumi-e a zen buddhista papokon keresztül érkezett meg Japánba, és hamar népszerűvé vált. Akárcsak a zen buddhizmusban, a sumi-e festésben is a valóságot ragadják meg, amelyet a maga egyszerű, szerény formájában jelenítenek meg. Pár ecsetvonás a fehér papíron a világ komplexitását képes megalkotni.
Ezt a fajta festést csak teljes testtel lehet művelni. Minden egyes izom és sejt a feladatnak rendeli alá magát. Csak úgy nem is lehet megtanulni: szükség van hozzá egy mesterre. A sumi-e művészek nem törekednek sikerre, nincsenek ambícióik festményeikkel – ezt nem lehet “akarással” csinálni, csak lélekkel.
Hogy néz ki egy ilyen folyamat?
A művész egyenes háttal ül (vagy áll), maga előtt egy üres papírlappal. Koncentrál az üres lapra, közben figyel arra is, hogy légzése nyugodt maradjon. Addig nézi a papírt, míg az összes oda nem illő gondolata elszáll, és már csak a papír létezik a fejében. Ekkor megjelenik a kép, amelyet meg fog festeni. Azonban nem elég, ha csak megjelenik: éreznie kell a képet, a papírt, az ecsetet materiális formájukban is. A lelke ekkor eggyé válik a papírral és az ecsettel. Csupán ekkor kezdi el a festést. A keze természetes módon mozog, egy belső ösztön irányítja. Soha nem az a lényeg, hogy szép legyen az eredmény. Az út a fontos – hasonlóan más japán művészeti ágakhoz.
Sumi-e hozzávalók:
Rizspapír – különböző formájúak és vastagságúak.
Ecset – különböző hosszúságú és vastagságú sörték közül lehet választani. Festés után az ecsetet el kell mosni hideg vízben, majd megszárítani és felaggatni egy száraz helyre.
Fekete tinta – korom, fenyőgyanta és repcemagolaj keveréke ragasztó kivonatával. Vízzel oldódik.
Suzuri (tinta kő) – négyszög alakú kis tálka, amelyben a tintát és a vizet tudják keverni.